افزایش حجم کارمزد شبکه‌ی اتریوم از میزان پاداش سپرده‌گذاری

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) در تازه‌ترین صحبت‌های خود اظهار نموده که کارمزد فعلی شبکه‌ی اتریوم به خودی خود برای تامین پاداش سرمایه‌گذاری در این شبکه پس از تغییر الگوریتم کافی است. وی در رابطه با این موضوع اعلام نموده که «طی یک هفته‌ی گذشته کارمزد تراکنش‌های اتریوم تقریباً بیشتر از پیش‌بینی‌های صورت گرفته در رابطه با پاداش سرمایه‌گذاری الگوریتم PoS بوده است».

در حال حاضر ماینرهای شبکه‌ی اتریوم چیزی حدود ۲۰ هزار واحد رمزارز ETH را به عنوان کارمزد دریافت می‌کنند، که تقریباً معادل نیم میلیون دلار در روز می‌باشد.

این رقم بسیار بیشتر از ۱۳۷۰۰ واحد اتریوم است که ماینرها به واسطه‌ی پیدا کردن بلاک‌های جدید شبکه بدست می‌آورند، فرایندی که پس از تغییر الگوریتم به طور کلی حذف خواهد شد.

بوترین در رابطه با این موضوع اعلام نموده که «این یک نقطه عطف مهم برای پایداری اقتصادی شبکه‌ی اتریوم به شمار می‌آید».

کارمزد شبکه‌ی اتریوم تامین کننده‌ی امنیت آن است

این صحبت‌ها ثابت می‌کند که یک پروژه‌ی رمزارز که محدودیت صدور دارد، همچنان می‌تواند امنیت خود را از طریق کارمزد شبکه تامین کند.

آقای بوترین در ماه دسامبر ۲۰۱۷ و تنها چند روز پیش از اینکه اتریوم به بالاترین حد صدور خود برسد توضیح داد که«در پول‌های اینترنتی نباید برای هر تراکنش ۵ سنت پرداخت کرد. این مسئله‌ی پوچی است. به همین دلیل ما به دنبال مواردی همچون Rollupها و شاردینگ هستیم. یک تراکنش در داخل حلقه‌ی Zk rollup چیزی کم‌تر از ۰/۰۱ دلار هزینه دارد، حتی با کارمزد بالای گس».

زمان عرضه‌ی شاردینگ شبکه‌ی اتریوم همچنان نا معلوم است، برخی براین باورند که طی ماه‌های آینده شاهد عرضه‌ی آن خواهیم بود و برخی اعلام می‌کنند که سال‌های زمان برای توسعه‌ی چنین چیزی لازم است. با این حال، شاردینگ می‌تواند ظرفیت شبکه‌ی اتریوم را بالا برده و به ۲ مگابایت برساند، همانند شبکه‌ی بیت کوین. اتریوم در حال حاضر حدود ۱ مگابایت ظرفیت دارد.

ظرفیت شبکه‌ی اتریوم سال‌هاست که در همین حد باقی مانده و همواره ۸۵ هزار تراکنش در صف تایید وجود دارد.

تراکنش‌ قرارداد‌های هوشمند اکنون بسیار گران شده‌اند و حتی کارمزد معاملات ساده نیز در حال افزایش است. این روند افزایشی به جایی رسیده که در حال حاضر کارمزد تراکنش‌های عمومی به طور کلی ۶۰ سنت اعلام می‌شود.

وضعیت اتریوم

بنابراین اتریوم نمی‌تواند حتی در سطوح قیمت فعلی که ۸۰ درصد کم‌تر از بیشینه‌ی آن است، به راحتی در جذب کاربران تازه‌ نفس موفق عمل کند، چه برسد که قیمت ۱ هزار دلار برای هر واحد ETH.

کارمزد شبکه‌ی بیت کوین نیز اخیراً با افزایش چشم‌گیر مواجه شده، اما این شبکه از ظرفیت بالاتری برخوردار است؛ بنابراین کاربران تنها نیاز دارند تا سیستم‌های خود را ارتقاء داده و از ظرفیت‌های موجود استفاده کنند.

در نهایت باید گفت که فعلاً خبری از افزایش ظرفیت شبکه‌ی اتریوم وجود ندارد، با این حال، تحلیلگران معتقد‌اند که افزایش کارمزد این شبکه یک موضوع مثبت تلقی می‌شود. برخی معتقد‌اند که این موضوع نه تنها باعث می‌شود که اتریوم یک جایگزین مناسب برای بیت کوین باشد، بلکه بتواند از آن به عنوان یک بستر قرارداد‌های هوشمند مناسب یاد کرد.

نظر شما در رابطه با وضعیت شبکه‌ی اتریوم و تغییر الگوریتم به PoS چیست؟ آیا کارمزد تراکنش‌ها می‌تواند پاسخگوی نیاز سرمایه‌گذاران پس از تغییر الگوریتم باشد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید