واکنش مثبت بازار به صحبت‌های هشدارآمیز رئیس بانک فدرال رزرو

روز یک‌شنبه رئیس بانک فدرال رزرو آمریکا در سخنرانی خود به فرایند چاپ دلار اشاره کرد و از برنامه‌های مربوط به نرخ منفی بهره چشم‌پوشی نمود. وی وضعیت فعلی را تماماً بر گردن شیوع کرونا در جهان و تبعات اقتصادی پس از آن انداخت. با این وجود، به نظر می‌رسد که صحبت‌های منفی وی باعث شده تا تمام کلاس‌های دارایی، حتی بازار سهام نیز دچار افزایش ارزش شده و به رنگ سبز درآید.

نکات برجسته‌ی مصاحبه‌ی رسانه‌ای جروم پاول(Jemore Powell) رئیس فعلی فدرال رزرو شامل افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی سطح بی‌کاری و همچنین کاهش حدود ۳۰ درصدی تولید ناخالص کشورهای سراسر جهان بود. وی در بخشی از مصاحله‌ی خود اظهار داشت «اگر به مردم اجازه ندهیم به مدت طولانی بیرون از خانه کار کنند، اگر اجازه دهیم کسب و کارهای مختلف بی‌دلیل با شکست و ضرر مالی روبرو شوند، قطعاً آسیب‌های بلند مدت اقتصادی را شاهد خواهیم بود و فرایند بهبود این وضعیت هم کندتر می‌شود. خبر خوب این است که ما می‌توانید با حمایت خودمان از این واقعه جلوگیری کنیم».

پس از صحبت‌های جروم پاول وضعیت بازارهای مختلف روبه بهبود رفت. به عنوان مثال، قرارداد‌های آتی SPX با افزایش ۱ درصدی روبرو شد، طلا روند افزایشی خود را ادامه داده و با رسیدن به سطح ۱۷۶۱ دلاری، به یک رکورد بیشینه‌ی جدید رسید. از طرف دیگری شاهد افزایش ارزش بازار نفت و بازگشت قیمت هر بشکه به رقمی بالاتر از ۳۰ دلار بودیم. علاوه بر این، بیت کوین نیز یک روند افزایشی به خود گرفت و با افزایش ۵/۱ درصدی ارزش، به سمت سطح ۱۰ هزار دلاری حرکت کرد.  قیمت هر واحد بیت کوین در ساعت ۴ و ۳۰ دقیقه به وقت اقیانوسیه نزدیک به ۹۸۶۵ دلار برای هر واحد BTC بود.

همبستگی و عدم همبستگی

این مصاحبه در راستای تضمین افزایش سطح فرایند «کاهش کمی» بدون کاهش نرخ بهره صورت گرفته است. با این حال، پس از این مصاحبه طلا توانست به عنوان جایگاه ذخیره‌ی ارزش در مقابل برنامه‌ی کمک مالی دولت و چاپ بی‌رویه‌ی اسکناس به بیشینه‌ی قیمت بالاتری برسید. بازار سهام نیز به امید سرازیر شدن نقدینگی پس از محرک پولی دولت، با روند افزایشی روبرو شد.

با تمام این تفاسیر به نظر می‌رسد که تنها همبستگی مثبت بیت کوین با طلا است. علاوه بر دلار ایالات متحده، شیوع بیماری همه‌گیر کرونا باعث ضعف در تمامی اقتصادهای بزرگ و کوچک جهان شده است. کاهش ارزش و قدرت ارزهای دولتی به شدت در کشور‌های تحت توسعه مملوس است. این درحالیست که پیتر شیف(Peter Schiff) یکی از طرفداران طلا و منتقد سرسخت بیت کوین با انتشار یک پست توییتری اعلام نموده:دلار اخیراً در مقابل طلا به پایین‌ترین نرخ ارزش خود طی سالیان گذشته رسیده است، البته این روند نسبت به سایر ارزهای فیات آهسته‌تر بوده است؛ به عبارتی سایر ارزهای دولتی اکنون با سرعت بیشتری سقوط می‌کنند.

محرک مالی جوابگو بود

شایان ذکر است که پس از رویداد پنج‌شنبه‌ی سیاه(که بازار سهام و نفت با سقوط ناگهانی روبرو شد) محرک پولی دولت آمریکا توانست تاثیر مثبت بر روی بازار سهام گذاشته و باعث بهبود نسبی آن شود. علاوه بر این، بازگشایی مجدد برخی اقتصاد‌های بزرگ اروپا و آسیا با رعایت شرایط بهداشتی باعث شده تا مشغل مختلف دوباره احیا شود. آقای پاول در مصاحبه‌ی خود اعلام کرد که انتظار می‌رود در سه‌ماهه‌ی سوم سال جاری شاهد رشد اقتصاد جهان باشیم، درحالیکه این روند می‌تواند برای بهبود و بازگشت اقتصاد به سطوح قبلی تا پایان سال ادامه داشته باشد.

با این حال، گفته می‌شود که موج دوم شیوع کووید۱۹ در جهان و یا تاخیر در عرضه‌ی واکسن‌های احتمالی آن می‌تواند این رکود نسبی را به یک بحران مالی جهانی تبدیل کند. همچنین ترس از آغاز مارپیچ تورم نیز وجود دارد، فرایندی که می‌تواند منجر به یک سقوط ناگهانی دیگر در ماه مارس شود.

نظر شما در رابطه با سخنان جروم پاول و بهبود وضعیت بازارهای مختلف چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید